29 Aralık 2012 Cumartesi

Unutursak Kalbimiz Kurusun

   Gözümü açtığımda olmam gereken yerde değildim. Hava soğuktu ve bedenimden kopan uzuvlarım karla kaplı arazide hiçbir zaman bana ait olmamışlar gibi hareketsiz bir şekilde öylece duruyorlardı. Göz kapaklarım kapanmasın diye direniyordum nafile çabalarla. İşlevini yitirmek üzere olan bir makine ekranının yanıp yanıp sönmesi gibi zihnimde de düşünceler, isimler belirip belirip kayboluyordu. Kelimeler bir bir düşüyordu dile.   Adeta bir bağlılık yemini olan üç kısa kelime. Öyle ki bir kere düştüyse dile geri dönülemezdi. Tek başına hiçbir anlam ifade etmeyen ancak yan yana dizildiğinde anlamı içinde boğulduğum üç kelime. Belki de sonunun bilindiği veya hissedildiği bir yolculuğa çıkmadan evvel gayrı ihtiyari söylenen kelimelerdi. Hangi şartlar altında olunursa olunsun varlığının hiçbir zaman ölmeyeceğini ifade eden harflerin uyumuydu bu üç kelime. Bir daha açılmamak üzere kapanan gözlerimden, karla kaplı toprağa düşen son bir gözyaşıyla beraber bu üç kelime de dile gelmişti.  "Unutursak kalbimiz kurusun..."

 
   "Karanlık çökünce yola çıkacağız. Sabah ezanı köyde duyulmadan evvel geri dönmüş olacağız. Merak etme güne sımsıcak yatağımızda uyanacağız." dedi büyük biraderim. İçinde bulunduğum sessizlikten endişelenmiş olacaktı ki tamamen güven aşılayacak sözler enjekte ediyordu zihnime. Endişelenmekte de haklıydı bir bakıma. Önceki yolculuklara nazaran bu defa derin bir suskunluğa hapsolmuştum. Bunun sebebini ben de anlayamamıştım. Kalbimin sıkıştığını, nefes alamadığımı hissediyordum büyük biraderim konuşurken. Sadece dudaklarının kıpırtısını görüyordum. Duyduğum tek şey ise sessizliğin sesiydi. Söylediklerine herhangi bir tepki vermediğimi görünce neşelenmemi sağlayacak bir harekette bulunarak hazırladığı kartopunu yüzüme fırlattı. Yüzüme çarpan bu kartopu ile kendime gelmiştim. Ani bir darbeyle büyük biraderimi yere serdim ve oradan hızlı adımlarla uzaklaştım. Neye uğradığını şaşıran ağabeyim ellerini açarak " İyi misin?" diye seslendi arkamdan. Cevap vermeden yoluma devam ettim. Zehra'yı görmek istiyordum. Bir tek o anlardı beni. Onunlayken yaşadığım iç huzur tarif edilemezdi.

   Her yolculuk öncesi kararlaştırdığımız yerde ve saatte buluşurduk Zehra ile.İşte geliyordu bir gülüşüyle soğuktan titreyen dünyamı ısıtan. Bu kez fazla kalamayacağını söyleyerek söze girdi. Yapması gereken işler vardı. Böyle durumlarda kalması yönünde ısrar etmezdim. Ancak bugün kalsın istiyordum. Son saniyeye kadar burada benimle zaman geçirsin istiyordum. İçimdeki sıkıntı düşüncelerimi Zehra'ya söylememe engel oldu. Kalmasını isteyemedim kendisinden. "Yarın döndükten sonra yine burada bekliyor olacağım seni, şimdi gitmem gerek." dedi Zehra. Ve daha sonra şunları ekledi; " Unutursak kalbimiz kurusun..."

    Sabah ezanının duyulmasıyla beraber güneş tarafından karşılanacağımızı düşünüyorduk. Ancak beklentilerin her zaman gerçekleşmediği bir dünyada yaşadığımızı unutmuştuk. Güneş yerine ölümlerle karşılandık köyde. Kar yağışı yerine adeta bombalar yağmıştı üzerimize. Tüm gün rahatsız eden sıkıntı bir anda yerini sonsuzluk duygusuna bırakmıştı. Tüm köy halkı bağlılık yemini olan üç kısa kelimeyi birbirlerinin kulağına fısıldayarak bağlılıklarını bildirmiştiler. Ezan bittikten sonra köyün imamı "Unutursak kalbimiz kurusun.." diyerek Zehra'yı bir daha uyumamak üzere uykusundan uyandırmıştı...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder